ماشین‌آلات 1397/10/11 8:18:45

 دستگاه‌‌های CNC

توسعه روزافزون تکنولوژی و نیاز به دقت بالا در صنعت ساخت و تولید سازه‌های فلزی، این شرکت را بر آن داشت تا نسبت به تهیه جدیدترین دستگاه‌های CNC اقدام نماید. این واحد صنعتی مجهز به سه دستگاه CNC برش است که قادر به برش ورق و لوله با فرایندهای OFC(هوا-گاز) و PAC(پلاسما) می‌باشد. ابعاد کار این تجهیزات ۶۰۰۰ در ۳۰۰۰ و ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر برای ورق و تا قطر ۲۰ اینچ برای لوله‌ها است. شایان ذکر است مجهز بودن این ماشین‌آلات به پیشرفته‌ترین تکنولوژی برش پلاسما، علاوه بر افزایش چشم‌گیر سرعت و دقت برش در تولید قطعات، امکان برش انواع فلزات رنگی را نیز فراهم می‌نماید.

دستگاه CNC دریل

نیاز به دقت بالا در صنعت ساخت و تولید سازه‌های فلزی، این شرکت را بر آن داشت تا نسبت به تهیه جدیدترین دستگاه‌های CNC اقدام نماید. این واحد صنعتی مجهز به دستگاه CNC دریل است که قادر به سوراخکاری ورق هایی با ضخامت ۱۵۰ میلی متر و با طول ۲۲۰ سانتی متر و عرض ۱۶۰ سانتی متر می باشد.

دستگاه CNC پانچ

نیاز به دقت بالا در صنعت ساخت و تولید سازه‌های فلزی، این شرکت را بر آن داشت تا نسبت به تهیه جدیدترین دستگاه‌های CNC اقدام نماید. این واحد صنعتی مجهز به دستگاه CNC پانچ است که قادر به پانچ و سوراخکاری ورق هایی با ضخامت ۱۲ میلی متر و با طول ۱۰۰ سانتی متر و عرض ۷۰ سانتی متر می باشد.

دستگاه شات بلاست

از جمله توانمندی‌های منحصر به فرد شرکت صنعتی تیر و ستون پارس، تجهیز واحد رنگ و بلاست به دستگاه شات بلاست می‌باشد. این دستگاه یک ماشین اتوماتیک آماده‌سازی سطح قطعات جهت اعمال پوشش رنگی-محافظتی می‌باشد که توسط ۱۰ توربین، ساینده‌های فولادی را توسط نیروی گریز از مرکز با سرعت ۵۰ الی ۱۰۰ متر بر ثانیه جهت زدایش انواع آلودگی‌ها (لایه‌های اکسیدی، اسکیل‌های چربی، گرد و غبار و دیگر آلودگی‌های سطحی) و نیز ایجاد زبری مورد نیاز برای انواع پوشش‌های صنعتی پرتاب می‌کند. از مزایای خاص این دستگاه، سرعت بالای عملیات بلاست و نیز عدم تولید آلودگی‌های زیست‌محیطی است. ذرات غبار ناشی از فرایند بلاست نیز توسط مجموعه Dust Collector جمع آوری می‌شود. ابعاد کار این دستگاه: ۱۵۰۰ میلی‌متر ارتفاع و ۲۲۰۰ میلی‌متر عرض و طول نامحدود است.

دستگاه سند بلاست

سندبلاست به عنوان یک روش یا تکنیک نظافت صنعتی با پرتاب ذره های بسیار ریز مواد با سرعت بالا  بوده که منجر به تمیز کردن سطوح، حکاکی کردن بر روی سطوح گوناگون، لایه برداری یا پولیش می شود.

روش کار سندبلاست به این صورت است که ماسه های ساینده که عمدتا از جنس سیلیس – مسباره و اکسید فلزات هستند با استفاده از فشارباد کمپرسور شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده می شوند.

این دستگاه بصورت دستی توسط اپراتور ، عملیات بلاست جهت قطعاتی که امکان بلاست توسط دستگاه شات  بلاست را ندارند انجام می دهد.

دستگاه جوش الکترواسلگ

از این دستگاه برای جوشکاری قطعات در موقعیت عمودی یا نزدیک به عمودی استفاده می‌شود. فرایند جوش این دستگاه از نوع ESW است که عموما جهت جوشکاری وجه چهارم استیفنر داخلی درون باکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی‌های این دستگاه:
جوشکاری سربالا در حداقل زمان ممکن با حداقل تابیدگی و تنش پسماند.
کیفیت بالای جوش با حداقل میزان عیوب جوش و عدم نیاز به آماده‌سازی لبه‌ها.
این فرایند کاملا اتوماتیک بوده و بدون پاشش مذاب است.
وجه چهارم باکس بدون ایجاد شکاف و سوراخ به صورت CJP به استیفنر جوش میخورد.

دستگاه اچ ساز

این ماشین به صورت اتوماتیک، مونتاژ مقاطع تیر و ورق H را با کیفیت و سرعت زیاد انجام می‌دهد. ابعاد کارگیر دستگاه به صورت زیر است:
ارتفاع جان -> ۲۵۰ إلی ۱۵۰۰ mm / ضخامت ۵ إلی ۳۵
عرض بال -> ۱۰۰ إلی ۸۰۰ mm / ضخامت ۵ إلی ۳۵
این دستگاه توسط بازوها و هدایت‌گرها به صورت پیوسته در طول، بال را به جان و بدون وجود گپ گونیا می‌کند. این امکان موجب افزایش کیفیت اتصال بال به جان و جلوگیری از اعوجاج تیر پس از جوشکاری طولی و کیفیت و نفوذ مناسب جوش خواهد شد.

دستگاه باکس ساز

این ماشین به صورت اتوماتیک مونتاژ مقاطع باکس را با کیفیت و سرعت زیاد انجام می دهد.

ابعاد کار این دستگاه به صورت زیر می باشد :

حداقل ابعاد :        250*250 میلی متر

حداکثر ابعاد :  1000*1000 میلی متر

دستگاه جوش زیرپودری دروازه‌ای

سه دستگاه جوش دروازه‌ای و یک دستگاه جوش تراکتوری، جمعا ۷ هد، جوشکاری زیر پودری (SAW) را فراهم می‌آورند. این ماشین‌ها در واقع ربات‌های جوشکاری هستند که توسط سیستم تعقیب‌کننده اتصال (Joint Tracing) و Currence/Voltage Feedback به صورت خودکار در هر لحظه متغیرهای جوشکاری را تنظیم می‌کنند. سرعت، دقت، نرخ رسوب جوش زیاد، کیفیت و نفوذ جوش زیرپودری در کنار امکانات این ماشین‌های جوشکاری، در نهایت منجر به تولید یک اتصال استاندارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌شود. از این ماشین‌ها جهت جوشکاری‌های طولی مقاطعی نظیر H، Box، صلیبی، I و با ابعاد کارگیری تا ۲۰۰۰ میلی‌متر ارتفاع جان و ۱۰۰۰ میلی‌متر عرض بال استفاده می‌شود.

دستگاه جوش زیر پودری تراکتوری

فرایند جوش مورد استفاده در این دستگاه‌ها نیز همانند دستگاه‌های دروازه‌ای جوش (SAW) می‌باشد؛ با این تفاوت که این دستگاه جهت جوش‌های طولی هوشمند نیست و اپراتور تنظیمات آن را انجام می‌دهد. قابلیت منحصر به فرد این تجهیز، قابل حمل بودن و توانایی جوشکاری در مسیرهای غیرمستقیم همانند کف مخازن است.

 دستگاه حدیده زن برقی به روش رولیک

یکی از روش‌های تولید رزوه یا به طور کلی قطعاتی که دارای شیارهای مارپیچ می‌باشند عملیات Roll Threading است. در این روش هیچ گونه براده برداری از روی قطعه‌کار صورت نمی‌گیرد؛ بلکه این فرایند یک عمل فرم‌دهی سرد می‌باشد. لذا استحکام این گونه پیچ‌ها نسبت به پیچ‌های تراشکاری شده یا سنگ‌زنی شده، به مراتب بیشتر است.

دستگاه تراش میلگرد

با توسعه واحدهای تولیدی شرکت صنعتی تیر و ستون پارس، واحد تولید به ماشین‌آلات پیشرفته ساخت بولت، جهت مصارف صنعتی و ساختمانی مجهز شد. اکنون این واحد قادر به تولید انواع Anchor Bolt، پیچ متری، شافت‌های سرحدیده شده و… با بهترین کیفیت و بالاترین سرعت می‌باشد. جهت آج‌برداری یا براده برداری تا قطر مورد نیاز از دستگاه تراش میلگرد استفاده می‌شود. شایان ذکر است بخش بیرونی میلگردها به دلیل فرایندهای مختلف تولید میلگرد، عموما دارای پلیسه، اسکیل و در مواردی تورق می‌باشند که در صورت حدیده کردن به روش‌های سنتی این عیوب تشدید شده و در نوک حدیده‌ها به صورت ناهمواری پلیسه‌ای شکل یا دیگر عیوب ظاهر می‌شوند. تراش سطح خارجی میلگردها در فرایند تولید بولت عیوب سطحی میلگرد را می‌زداید که در نهایت سلامت حدیده ایجاد شده را به دنبال خواهد داشت.

 کمپرسور باد با ظرفیتهای مختلف

۱۲ عدد کمپرسور با احجام مختلف جهت تولید هوای فشرده مورد استفاده قرار میگیرند.

دستگاه راسته‌بر

با توجه به مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، برش ورق‌ها باضخامت بیش از ۱۲ میلی‌متر با دستگاه گیوتین ممنوع می‌باشد. این محدودیت لزوم استفاده از دستگاه‌های راسته‌بر چند نازله هوا-گاز را در کارخانه جهت برش گرم ضرورت می‌بخشد. این دستگاه‌ها میتوانند ورق را تا ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر با دقت بالا به صورت طولی برش داده و یا روی ورق پخ با زاویه دلخواه ایجاد نمایند. دو دستگاه ماشین راسته‌بر Radox با تعداد ۱۸ هد برش طولی و میز کار ۱۲ متری، عملیات تسمه‌سازی از شیت‌های فولادی با طول‌های متفاوت را انجام میدهند. شایان ذکر است این دستگاه‌ها قادر به پخ‌زنی طولی، عرضی و پخ X نیز هستند.

دستگاه گیوتین ۶ متری

از جمله تجهیزات فرایند ساخت و تولید، دستگاه گیوتین می‌باشد. واحد تولید این شرکت مجهز به یک دستگاه گیوتین با طول برش ۶ متر و به ضخامت برش ۳۰ میلی‌متر  می‌باشد که عملیات برش سرد ورق‌ها با ضخامت‌های تا حداکثر ۱۲ میلی‌متر را انجام می‌دهند.

دستگاه رول باز کن

خط سنگین رول صاف کن قادر است رول را به صورت شیت ورق تا ضخامت ۱۵ میلی‌متر، به طول مورد نیاز تولید نماید که کاربرد آن در ساخت تیرورق و ستون به طول‌های متفاوت، بدون درز جوش و وصله است.

دستگاه گیوتین ۳ متری

از جمله تجهیزات فرایند ساخت و تولید، دستگاه گیوتین می‌باشد. واحد تولید این شرکت مجهز به یک دستگاه گیوتین با طول برش 3 متر و به ضخامت برش 20 میلی‌متر  می‌باشد که عملیات برش سرد ورق‌ها با ضخامت‌های تا حداکثر ۱۲ میلی‌متر را انجام می‌دهند.

دستگاه دریل رادیال

۳ دستگاه دریل رادیال سنگین‌کار، حجم زیاد سوراخ‌کاری در فرایند تولید قطعات اتصالات پیچ و مهره‌ای سازه‌های فولادی را به عهده دارند.

دستگاه دریل ستونی

دستگاه دریل ستونی سنگین‌کار، سوراخ‌کاری در فرایند تولید قطعات اتصالات پیچ و مهره‌ای سازه‌های فولادی را به عهده دارد.

 دستگاه جرثقیل سقفی با ظرفیتهای ۳، ۵، ۱۰، ۱۶، ۳۰ تن

۱ دستگاه جرثقیل ۳۰ تن، ۳ دستگاه جرثقیل ۱۰ تن و ۱۰ دستگاه جرثقیل ۵ تن، در مجموع ۱۴ دستگاه جرثقیل سقفی این مجموعه است که جهت جا‌به‌جایی و مونتاژ‌ قطعات در کارگاه را سهولت می‌بخشند.

دستگاه ایرلس برقی و بادی

این تجهیز یک دستگاه رنگ‌پاش صنعتی برای اعمال محدوده وسیعی از انواع پوشش‌های صنعتی است. از مزایای این تجهیز، سرعت بالا و ضخامت زیاد هر پاس پوشش اعمال شده در ویسکوزیته‌های بالا و نیز پرت کمتر در عملیات پوشش‌دهی نسبت به روش‌های ایر-اسپری می‌باشد.

 دستگاه‌ اره نواری

۲ دستگاه اره نواری جهت برشکاری قطعات و پروفیل‌ها با دقت و سرعت زیاد و مقطع برش مطلوب تعبیه شده است. برش پروفیل‌های مختلف توسط اره‌های نواری سنگین‌کار صورت می‌گیرد. ابعاد کارگیر این ماشین ۵۸۰ در ۸۱۰ میلی‌متر با قابلیت تنظیم زاویه برش است. پروفیل‌های سبک نیز با ماشین سبک با ابعاد کارگیر ۳۲۰×۳۰۰ میلی‌متر برشکاری می‌شوند.

دستگاه برش نیمه اتوماتیک

از دیگر دستگاه‌های برشکاری در واحد تولید این شرکت، دستگاه‌های برش تراکتوری جهت پخ‌زنی قطعات و یا برش عرضی تسمه‌ها به صورت نیمه‌اتوماتیک می‌باشد که علاوه بر سرعت بخشیدن به فرایند تولید، کیفیت و دقت مطلوبی را در تولید اتصالات طبق WPSها و استانداردهای جوش و برش ایجاد می‌کنند.

دستگاه گیوتین نبشی و ناودانی‌بر

از جمله ماشین‌آلات کلیدی بخش قطعه‌زنی واحد تولید، دو دستگاه پانچ ۷ کاره و ۱ دستگاه پانچ ۲ کاره است. این ماشین‌آلات دارای قابلیت پانچ، گوشه‌زنی، قیچی ورق‌بری و برش پروفیل از جمله ناودانی، نبشی، میلگرد و چهارگوش می‌باشند.

دستگاه پانچ‌های چند کاره

از جمله ماشین‌آلات کلیدی بخش قطعه‌زنی واحد تولید، دو دستگاه پانچ ۷ کاره و ۱ دستگاه پانچ ۲ کاره است. این ماشین‌آلات دارای قابلیت پانچ، گوشه‌زنی، قیچی ورق‌بری و برش پروفیل از جمله ناودانی، نبشی، میلگرد و چهارگوش می‌باشند.

دستگاه پانچ پرتابل

از این ماشین جهت سوراخکاری بدنه اصلی قطعات سازه های فلزی پس از مونتاژ و جوشکاری که ضخامت آنها کمتر از 15 میلی متر می باشد استفاده می شود.

 دستگاه دریل مگنت

جهت سوراخ‌کاری روی بدنه اصلی قطعات سازه‌های فولادی پس از مونتاژ و جوشکاری، از دریل‌های مگنت با مته‌های گردبر استفاده می‌شود که علاوه بر قابلیت حمل، از سرعت و دقت سوراخ‌کاری مطلوب نیز برخودارند. این مهم توسط ۱۵ دستگاه دریل مگنت در این کارخانه محقق می‌شود.

دستگاه جوش CO2

از این دستگاه جهت جوشکاری فرآیند GMAW استفاده می شود . کاربرد این تجهیز در فرآیند ساخت و عموما برای جوشکاری قطعات ثانویه و جوش های لب به لب در کارخانه می باشد.

شایان ذکر است که واحد تولید این شرکت با دارا بودن بیش از 55 عدد دستگاه جوش GMAW عملیات ساخت و تولید را پوشش می دهد.

دستگاه رکتیفایر و موتور جوش

از این دستگاه جهت جوشکاری فرایند SMAW استفاده میشود. کاربرد این تجهیز در فرایند ساخت و عموما برای مونتاژ قطعات و تک‌خال زدن و در سایت نصب جهت جوشکاری اتصالات جوشی است. شایان ذکر است که واحد تولید این شرکت با دارا بودن بیش از ۴۰ دستگاه انواع موتورجوش (ترانس، رکتیفایر، اینورتر و…) عملیات صنعتی ساخت، تولید و نصب را پوشش می‌دهد.

دستگاه دیزل ژنراتور

جهت تولید برق مورد نیاز در سایت‌های نصب، ۶ دستگاه دیزل ژنراتور خدمت‌رسانی میکنند که ۳ دستگاه از آنها از نوع بی‌صدا (Silent) می‌باشند.

 لیفتراک

4 دستگاه لیفتراک از 3 تن  تا  ۱۰ تن، بارگیری و جا‌به‌جایی‌های درون کارگاه را با حداکثر سرعت و قدرت مانور بالا انجام می‌دهند.

 دستگاه قیچی – خم‌کن

چیدن میلگرد آج‌دار و بدون آج به طول مورد نیاز توسط قیچی هیدرولیک انجام می‌شود. در صورت نیاز، جهت فرم‌دهی یا خم کردن بولت ساخته شده، برای تولید Anchor Bolt از خم‌کن هیدرولیک یا خم‌کن صفحه‌ای با شعاع‌های خم مورد نیاز استفاده می‌شود.

دستگاه زنبوری زن

یکی از پروفیل‌های مورد استفاده در ساخت سازه‌های فولادی، تیرهای لانه زنبوری هستند که توسط دستگاه زنبوری زن تولید می‌شوند. این دستگاه دارای یک قیچی مدور است که IPE با سایزهای مختلف را در طول به صورت ذوزنقه‌ای برش می‌دهد.

دستگاه اره آتشی

از دیگر تجهیزات برش واحد تولید، ۲ دستگاه اره آتشی است که توسط یک تیغه دایره‌ای برش‌کاری پروفیل‌های سبک را به انجام می‌رساند.

دستگاه حک فلز

این تجهیز، یک دستگاه CNC حکاکی است که از یک چکش پانوماتیک جهت حکاکی روی فلز بهره می‌برد. پلاک‌هایی که نام و شناسنامه قطعات هستند، توسط این دستگاه تولید و سپس روی قطعه نصب می‌شوند.